فناوری NFC چیست؟

on .

فناوری NFC

فناوری NFC يك ارتباط رمزگذاري شده ي بي سيم با برد كوتاه در فاصله ي 4 سانتيمتر و كمتر است كه در باند فركانسي
 MHz 13.56 توانایی تبادل اطلاعات با سرعت 424 kb/s  را دارد.

NFC قادر است با کارت های هوشمند غیر تماسی 1443 ISO/IEC موجود و همچنین سایر دستگاه های مجهز به NFC ارتباط برقرار کرده و به راحتی به تبادل اطلاعات با آن ها بپردازد. از همين رو اين فناوري با زيرساخت هاي موجود پرداخت غير تماسي مورد استفاده در سامانه حمل و نقل عمومي و پرداخت هاي خرد سازگار مي باشد.

NFC به طور اختصاصي براي كار در گوشي هاي تلفن همراه طراحي شده است و داراي سه ويژگي كلي مي باشد كه روند توسعه ي آن را شفاف مي نمايد. در ويژگي اول، اين فناوري قابليت استفاده به جاي كارت هاي غير تماسي موجود را داراست به طوري كه مي توانيد از آن ها دقيقا همانند كارت هاي موجود براي پرداخت هاي خرد استفاده كنيد. در ويژگي دوم، مي توانيد از اين فناوري در به عنوان يك قرائت گر برچسب هاي غير فعال RFID استفاده كرده و از آن در تعامل تبليغاتي و ... استفاده نماييد. ويژگي سوم اين فناوري نيز اين قابليت را به شما مي دهد كه هم به عنوان خواننده و هم به عنوان فرستنده از اين قابليت استفاده كرده و در حالت شخص به شخص براي تبادل اطلاعات بين دو دستگاه مجهز به NFC ار آن بهره ببرند.

همانطور که پیشر گفته شد،این فناوری توانایی ارتباط تا حداکثر فاصله 4 سانتیمتر را داراست که می تواند محیط امنی برای انتقال اطلاعات محرمانه بین موبايل شما و دستگاه قرائت كننده باشد و از دسترسي هاي احتمالي به اطلاعات جلوگيري نمايد. از اين فناوري مي توانيد به راحتي به عنوان كارت هاي غير تماسي موجود در پايانه هاي حمل و نقل، ايستگاه ها و همچنين مراكز پرداخت خرد استفاده كنيد. براي خريد با موبايل تان فقط كافي است كه گوشي موبايل خود را نزديك دستگاه مجهز به قرائت كننده كرده و در همان لحظه با صداي بوق دستگاه مي توانيد مطمئن باشيد كه پرداخت شما به درستي انجام گرديده است. اين روش مزيت هايي نسبت به پرداخت از طريق پيامك و Wap دارد كه از جمله ي آنها مي توان به سرعت بسيار بالا در تبادل اطلاعات و سادگي آن اشاره كرد. در سرويس پيامكي شما مجبور هستيد پيامكي حاوي اطلاعات حساب و مبلغ را به صورت دستي ارسال كرده و منتظر پاسخگويي از طرف مركز سرويس باشيد كه در برخي مواقع ممكن است اين كار ساعت ها به طول بي انجامد و يا حتي پيامك شما به دليل اشكالات شبكه از بين برود. در روش اينترنتي نيز شما بايد مراحلي را براي پرداخت طي كنيد اما در استفاده از NFC نيازي به اين كارها نيست و تنها كاري كه شما بايد انجام بدهيد نزديك كردن گوشي موبايلتان به دستگاه قرائت كننده مي باشد.

 

هماهنگی کامل با Bluetooth گوشی همراه شما

اين فناوري به طور كامل با بلوتوث و wifi گوشي شما هماهنگ مي باشد به طوري كه مي توانيد ارتباط بين دو دستگاه را از فاصله اي دورتر ميسر نماييد. ممكن است در نگاه اول اين ارتباط كمي ناامن به نظر برسد چون اطلاعات شما در سطح وسيع تري منتشر خواهد شد اما سازندگان NFC روش های بسیار امني را براي انتقال داده در اين حالات در نظر گرفته اند ولي براي امنيت بيشتر كاربران، دليلي ندارد براي پرداخت هايشان از اين حالت استفاده كنند و اين كار بيشتر زماني كاربرد دارد كه ما قصد تبادل اطلاعات با يك شخص يا دستگاه ديگر را داريم.

سادگی استفاده از NFC

در صورت فعال سازي NFC  روي تلفن همراه خود به راحتي قادر خواهيد بود خيلي از كارهاي روزمره را به صورت خيلي خيلي ساده به انجام برسانيد. به عنوان مثلا مي توانيد فقط با نزديك كردن گوشي همراه خود به پرينتر، تصاوير را منتقل كرده و چاپ كنيد. يا اين كه ممكن است شما و دوستتان بخواهيد با يكديگر در زمينه هاي مختلف تبادل اطلاعات داشته باشيد (يا حتي انجام بازي هاي تحت شبكه) به راحتي مي توانيد از اين فناوري استفاده كنيد.

کاربرد NFC در تلویزیون ال جی :

با استفاده از NFC مي توان تلويزيون هاي ال جي را از طريق موبايل و تبلت هايي كه از امكان NFC بهره برده اند كنترل نموده و همچنين مي توان تصوير تلويزيون را بروي موبايل مشاهده نمود.

عمل MIRROR (آینه) چیست ؟

پخش همزمان تصوير موبايل و يا هر دستگاهي بصورت وايرلس بر دستگاهي ديگر و بر عكس را MIRROR  کردن گویند.

 

 

 

خبرنامه

جهت ارائه مطالب جدید پست الکترونیک خود را وارد نمایید .