web OS چیست؟

on .

 web os :

 اين عنوان مهم ترين پديده ال جي در تلويزيون هاي هوشمندي است كه به تازگي ساخته شده، احتمالا جايي در گذشته ها اين نام به گوش شما رسيده است. اين پديده كه در اصل سيستم عامل تلفن هاي همراه بر پايه لينوكس بود سال ها پيش توسط شركت پالم به كار گرفته شد و بعد تبديل به پلتفرمي با متن باز شد و احتمالا آن روزها اين شركت از پيوستن شركت HP تصور مي كرد با اين رويكرد همه گير تر خواهد شد اما انگار كارها درست پيش نرفت و اين سيستم به نظر مرده مي رسيد. مدت ها بود كه هيچ خبر خاصي از آن نبود اما اين HP عامل بدست LG webOS روزها توسط يكي از توليد كنندگان كره اي تلويزيون خريده شده و از آن به نام ياد مي شود. توليد كننده كره اي قصد دارد تا از طرح شكست خورده سيستم عامل پالم براي خود موفقيتي دست و پا كند.

اين روزها شمار توليد كنندگان تلويزيون هاي هوشمند رو به افزايش است و در ميان آن ها مي توان از ال جي، سوني، سامسونگ، پاناسونيك، توشيبا و ... نام برد اما در اين ميان تنها دو توليد كننده را مي توان يافت كه دست به رويكردي تازه براي تصاحب بازار زده اند، پاناسونيك و الجی.

Webos نام تازه اي است كه از سال 1393 به تلويزيون هاي هوشمند ال جي اطلاق مي شود شايد بهتر بود ال جي به همان تلويزيون هوشمند كفايت مي كرد و از اين نام در جاي ديگري استفاده مي كرد،چرا كه اين نام حتي اگر هيچ چيز از آن ندانيد معنايي بسيار جالب دارد و سيستم عاملي تحت وب را در ذهن به نمايش مي گزارد. اما چه مي توان كرد، اين نام ديگر براي ال جي است و هر طور كه دوست داشته باشد از آن استفاده مي كند.

 Webos را مي توان به سادگي جزو بهترين تجربه هاي استفاده از تلويزيون هوشمند دانست ،شايد پيش از اين نيز با خود فكر كرده بوديم كه يك تلويزيون هوشمند بايد اين گونه باشد، ساده و راحت در كنار كمي طنز و اين چيزي است كه به نظر مي رسد ال جي به آن دست پيدا كرده است، هرچند كه مفهومي بزرگ تر احتمالا براي هميشه قرباني آن شد.

 طراحي – امكانات

ال جي ادعا مي كند كه هيچ تلويزيون هوشمندي اين چنين وجود نداشته است، با اين كه اين حرف بيش از واقعي بودن دليلي براي تبليغ بهتر است اما تعجب نمي كنيم اگر در سال هاي پيش رو تلويزيون هاي زيادي را ببينيم كه به اين سبك هوشمند شده باشند. شما با فشردن دكمه هوشمند نواري رنگي را در پايين خواهيد ديد كه شامل كارت هاي مختلف برنامه ها است. در گوشه سمت چپ اطلاعات مربوط به برنامه اي كه در حال تماشا هستيد را خواهيد ديد، به عنوان مثال زماني كه از گيرنده ديجيتال به تماشاي برنامه اي مشغول هستيد علامت Live TV و زمانی که از طریق پخش کننده فیلم را می بینید گزینه HDMI و با کابل DVD را خواهید دید.پس همواره مطلع خواهيد شد كه كدام شبكه و يا كدام محتوا را در حال تماشا هستید و تمامی اینامکانات با رنگ هایی جذاب برای شما فراهم شده است.

Taskbars ال جي در گوشه سمت راست شما را به ياد مدل هاي ويندوز و يا اندرويدي خواهد انداخت؛ به نحوي دوست داشتني ،شما تاريخ و زمان را مي بينيد و در كنار آن چند آيكون كه دسترسي سريعي به بعضي درخواست هاي متداول تر را انجام خواهند داد. نكته اي كه جلب توجه مي كند اين است كه ال جي بر خلاف ساير قسمت ها هيچ اصراري در به چشم آمدن اين قسمت نداشته است و خيلي ساده تنها با يك يا دو رنگ كار خود را به انجام رسانده است. ظاهرا ال جي به اين نتيجه رسيده است كه تلويزيون هاي هوشمند گاهي اوقات بيش از آنچه كه بايد به افراد اطلاعات بيهوده مي دهند. پس تلاش كرده است تا بيهوده و دست و پا گير نباشد.

 

در پايين صفحه شما نواري از رنگ ها را خواهيد ديد، چيزي شبيه به قفسه اي از كتاب خانه كه رنگ هايي شاد و خودستايانه دارد، رديفي از كارت ها كه شما بيشترين ميزان استفاده را از آن خواهيد داشت، اين نوار را مي توانيد به سمت چپ هدايت نماييد تا آخرين موارد استفاده خود را ببينيد كه در كنار هم چيده شده اند. در سمت راست نيز تمامي امكانات در قالبي شبيه اپليكيشن در دسترس شما خواهد بود. ال جي در اين نگاه تازه خود به تمام عمليات شما جنبه اي از برنامه را داده است.

تجربه كار

در ابتداي استفاده از تلويزيون ال جي تلاش كرده كه باز هم تغيير ايجاد نمايد، شما در ابتدا با موجود عجيب سياه رنگي آشنا مي شويد كه درحقيقت ساكن تلويزيون شما است و كمك خواهد كرد تا تلويزيون شما راه اندازي شود و همه چيز جالب تر به نظر برسد. اين حركت ال جي كه در نوع خود بسيار جالب توجه است تكراري است بر كاري كه سال ها پيش از اين ماكروسافت در قالب كاراكتري به نام كليپي ايجاد كرد و همه دوستش داشتند.

بايد اعتراف كنيم كه پرنده كوچك و سياه ال جي نيز با نمك و دوست داشتني است و احتمالا همه و به خصوص بچه ها به آن علاقه مند خواهند شد. به كمك پرنده سياه ال جي شما به سادگي قادر خواهيد بود تا تلويزيون خود را راه اندازي كنيد، راه اندازي تلويزيون از هميشه ساده تر شده است. شما در محيط فانتزي پرنده ال جي سفر مي كنيد تا به خاسته هاي خود برسيد.

 براي افزودن اپليكيشن ها بايد سري به فروشگاه مجازي ال جي بزنيد كه سريع ترين دسترسي به آن در صفحه اصلي قرار دارد، با توجه به منطقه اي كه تلويزيون را براي آن تنظيم نموده ايد دسترسي مناسبي به اپليكيشن هاي موجود خواهيد داشت، هرچند كه ممكن است بعضي از آن ها براي ايران قابل استفاده نباشند. تمام برنامه هاي پيش فرض به همراه برنامه هايي كه شما نصب كرده ايد در يك قسمت فراهم آمده اند. شما به سادگي مي توانيد در ميان نوارها به آنچه مي خواهيد برسيد و يا به ميل شخصي خود به سادگي زماني كه در كامپيوتر آيكون ها را جا به جا مي كنيد نسبت به جا به جايي آن ها اقدام كنيد.

ريموت كنترل

دكمه ها در اين ريموت كنترل به بلوغي نسبي رسيده اند و به نظر نمي رسد حتي در سال آينده نيز تغيير چنداني داشته باشند. چرا كه اين ريموت كنترل بسيار ساده به نظر مي رسد، كمي سنگين تر از ريموت كنترل هاي معمولي است كه سبب مي شود هنگام استفاده حس بهتري داشته باشيد.همان طور كه اشاره كرديم شما مي توانيد شبيه ماوس آن را در هوا حركت دهيد و هر بخشي كه مي خواهيد را در تلويزيون خود انتخاب كنيد و براي برخي منو ها حتي نياز به اين كار نيست و با استفاده از اسكرول قرار گرفته در آن مي توانيد منو هاي مختلف را زير و رو كنيد تنها نكته منفي در مورد اين ريموت جادويي زماني است كه شما از آن به جاي كيبورد استفاده مي كنيد.

امكان خوشايند ديگري كه ال جي به آن توجه ويژه اي دارد استفاده از دستورات صوتي است يك ميكروفون در اين ريموت كنترل قرار گرفته است كه به عنوان يكي از متد هاي كاربري ريموت كنترل به حساب مي آيد، اما هنوز فاصله زيادي تا كورتانا و يا سيري دارد. در مجموع اين ريموت كنترل به سه حالت مختلف از شما دستور مي گيرد، يكي از آن ها حالت ماوس است كه در مورد آن گفتيم و شبيه ماوس كامپيوتر است و مي توان آن را هدايت كرد؛ اسكرول كردن نيز كه بيشتر براي جستجو در صفحات وب و حركت بين منو ها به كار خواهد آمد و در انتها گزينه كنترل صوتي است. به نظر ما مي تواند امسال نيز يكي از دو ريموت كنترل هاي خوب باشد، هرچند كه اين بار بر خلاف سال گذشته شايد نتواند بهترين باشد. به جز اين سه نوع هدايت كه به آن اشاره كرديم شما دكمه هاي ديگري نيز خواهيد داشت و به دليل طراحي مناسب به سادگي قادر خواهيد شد تا بدون نگاه كردن از آن استفاده كنيد.

 

 تنها راه هدايت اين تلويزيون استفاده از اين ريموت كنترل نيست، با توجه به استفاده مكرر مادون قرمز در موبايل هاي ال جي مي توان نتيجه گرفت كه ال جي به تلويزيون هاي خود نيز فكر كرده است، چرا كه اپليكيشن ساخته شده براي اين تلويزيون نيز در نوع خود جالب است،با اين اپليكيشن تلويزيون هاي هوشمند ال جي قادر خواهند بود بوسیله موبایل الجی کنترل شوند .شما با چند محيط مختلف روبرو خواهيد شد كه در يكي از آن ها كنترل گر هاي معمولي را خواهيد ديد و در ديگري تمام برنامه هاي نصب شده بر روي تلويزيون به چشم مي خورند.

در آخر:

يك تلويزيون هوشمند كه سيستم عاملي شناخته شده دارد و با رابط كاربري تازه ساخته خود تلاش دارد تا به نياز هاي امروزي كاربران پاسخ دهد. اغلب كارها در آن بدون پيچيدگي انجام مي شوند و ساده به نظر مي رسد. اين ها همه خوب است اما زماني كه نام يك سيستم عامل را در يك تلويزيون مي بينيم انتظار داريم كارهاي بيشتري براي ما انجام دهد، نه اين كه تنها كارهايي تكراري را ساده تر انجام دهد. تلويزيون تازه ال جي محصول كارآمد است اما نامي كه كره اي ها براي آن انتخاب كرده زياد شايسته آن نيست.

 

خبرنامه

جهت ارائه مطالب جدید پست الکترونیک خود را وارد نمایید .