دانشمندان موفق به تولید نخستین آهنربای دو بعدی در جهان شدند

on .

l

 

گرافن ماده ای شگفت انگیز با ضخامت فوق باریک که تنها از یک لاله کربن تشکیل شده و از گرافیت مشتق می شود.محققان با استفاده از این موفق به توسعه نازک ترین آهنربای جهان شده اند.

ضخامت این آهنربا بقدری کم است که می توان آنرا به عنوان اولین آهنربای دوبعدی دنیا معرفی کرد که ضخامت آن را تنها یک اتم تشکیل میدهد.این محصول از آن جهت بصورت دوبعدی قابل کار است که الکترون ها قادر هستند تنها روی صفحه تشکیل شده از اتم ها حرکت کنند درست مانند حرکت مهره ها روی صفحه شطرنج

لازم به ذکر است که تاکنون هیچ آهنربای سه بعدی نتوانسته بود پس از تبدیل شدن به یک صفحه اتمی تنها خاصیت مغناطیسی خود را حفظ کند

اما شاید با از خود بپرسید تولید یک آهنربای دو بعدی چه اهمیتی خواهد داشت؟ باید گفت که محصول توسعه یافته در آینده می تواند در ساخت کامپیوترهای کوانتومی قدرتمندتر مورد استفاده قرار گیرد. بنابر گفته «Xiaodong Xu»، یکی از اساتید دانشگاه واشنگتن، «در واقع آهنرباها کاربردی حیاتی در فناوری های مرتبط با ذخیره سازی اطلاعات و حسگرها خواهند داشت. به عنوان مثال می توان از آنها در ساخت هارد دیسک های مدرن بهره برد.»

ناگفته نماند نخستین آهنربای دو بعدی دنیا از طریق فرآیندهای صورت گرفته روی ماده فرومغناطیسی کروم (III) یدید مشتق شده است. نکته قابل توجه این است که امواج مغناطیسی تولید شده توسط آهنربا، زمانی که ضخامت لایه ها به دو اتم می رسد از بین می روند و موقعی که ضخامت به سه اتم رسید، دوباره ظاهر می شوند.

خبرنامه

جهت ارائه مطالب جدید پست الکترونیک خود را وارد نمایید .