ساخت سوپر تلسکوپ ELT

on .

 

ساخت سوپر تلسکوپ ELT شروع شد.این سوپر تلسکوپ به عنوان بزرگترین تلسکوپ مادون قرمز در سال 2024 میلادی به بهره برداری می رسد و دانشمندان با استفاده از آن  می توانند به درک غیرقابل تصور و حیرت انگیزی از مکانیزم درونی جهان هستی دست پیدا کنند.
آینه اصلی این تلسکوپ بسیار بزرگ 39 متر قطر دارد که در نوع خود خارق‌العاده است. برخلاف سایر تلسکوپ‌های ساخته شده تا به امروز، ELT از نوع تطبیقی بوده و می‌تواند تلاطم ناشی از اثرگذاری اتمسفر را اصلاح کند؛ بنابراین با ساخت این سوپر تلسکوپ، مهندسی ساخت تلسکوپ‌ها به سطح بسیار بالاتری ارتقا پیدا خواهد کرد.
این تلسکوپ توسط رصدخانه جنوبی اروپا که یک شرکت بین المللی مورد حمایت شورای فناوری بریتانیا است ساخته می شود و محل قرار گرفتن آن در شمال شیلی و بر روی قله ای به ارتفاع 3 هزار و 46 متر است.دانشمندان دانشگاه آکسفورد، نقش بسیار مهمی را در این پروژه ایفا می‌کنند و مسئولیت طراحی و ساخت اسپکتوگراف یا طیف‌نگار این سوپر تلسکوپ موسوم به هارمونی (Harmoni) را بر عهده دارند. این ابزار فوق‌العاده دقیق قادر است به صورت همزمان 4 هزار تصویر با رنگ‌های کاملا متفاوت را تهیه کند.
 کار ساخت این سوپر تلسکوپ در سال 2024 میلادی به پایان می رسدو پس از آن می توانیم تصاویر متفاوت و شگفت انگیزی از جهان هستی را مشاهده کنیم.        

خبرنامه

جهت ارائه مطالب جدید پست الکترونیک خود را وارد نمایید .