صندلی راننده متحرک

on .

افراد مسن اصولا در نشستن و بلند شدن بر روی صندلی خودرو دچار مشکل هستند.کمپانی آمریکایی فورد برای حل کردن این مشکل در حال تحقیق بر روی نوع خاصی از صندلی خودرو است که نشستن و بلند شدن را برای این افراد آسان کند.

این شرکت بدنبال بدست آوردن حق انحصاری اختراعی است که مطابق با آن صندلی خودرو می تواند مانند یک ربات عمل کند و بواسطه پایه های محرک خودش حرکت کند.

اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که افرادی که از معلولیت های حرکتی رنج می برند برای جابجایی هرگز مجبور به ترک صندلی راننده نیستند و می توانند بواسطه صندلی محرک و با کمک آن از خودرو خارج شده و حرکت کنند.این اتفاق می تواند در سیستم حمل ونقل وجابجایی این افراد یک انقلاب محسوب شود و در زمان آن ها صرفه جویی کند.

بر اساس توضیحات فورد این سیستم به کمک دستگاه تلفن همراه کار می کند و زمانی که راننده در حال رانندگی است این صندلی شبیه  مابقی صندلی ها عمل کرده و ثابت می ماند اما زمانی که راننده تصمیم به ترک ماشین می گیرد می تواند بدون ترک صندلی و به همراه آن از ماشین خارج شود.

سیستم حرکتی این صندلی در دو نوع تعبیه خواهد شدو پایه های صندلی می تواند گام به گام قدم برداشته و از ماشین بیرون رود و یا بوسیله یک نوار لغزنده حرکت کند و با فشار این نوار صندلی از ماشین خارج شده و حرکت کند.

در طراحی این صندلی از طبیعت و پیرامون اطراف الهام گرفته شده و اتصال پایه ها و لولاهای پایین آن مانند زانو و ران انسان است.پایه های حرکتی این صندلی با برقراری ارتیاط با زمین ولمس آن پایداری و ثبات خود را افزایش می دهد. 

در توضیحات فورد آمده است که این صندلی به واسطه داشتن سنسورهای متعدد ژیروسکوپ تعادل خودش را حفظ میکند و این کمپانی معتقد است که نیروی الکتریکی برای کنترل پایه های صندلی و یا هر قسمت دیگر ان ایده آل به نظر می رسد.این شرکت فعلا اطلاعاتی در مورد نحوی کنترل صندلی توسط انسان منتشر نکرده است. با اجرایی شدن این طرح، ابزار حرکتی افراد معلول فقط به یک صندلی ختم نمی شود و می تواند افزایش پیدا کند

طرح دیگری که این کمپانی به منظور ثبت اختراع ثبت کرده است ایده یک سطح صاف با 4پایه متحرک در هر گوشه آن که این ایده به حمل بار بوسیله یک سطح محرک اشاره می کند.برای فهم بیشتر این وسیله یک سطح صاف با 4 پایه محرک را در نظر بگیرید که افراد با قرار دادن بار بر روی ان و با حرکت دادن پایه های این سطح از طریق کنترل از راه دور از آن استفاده می کنند.

در واقع این اختراع فورد به سیستم باربری و حمل بار کمک فراوانی می کند. تصور کنید که این دستگاه در پشت یک وانت یا هر وسیله حمل بار دیگری قرار دارد در این صورت قطعا جابجایی بارهای سنگین به داخل یا خارج از خودرو آسان تر خواهد بود.

 

 

 

 

 

خبرنامه

جهت ارائه مطالب جدید پست الکترونیک خود را وارد نمایید .